Bambuların Genel Özellikleri Nelerdir?

Bambular şans bambusu olarak bilinir. Halk arasında şans getirdiğine olan inanışın yanı sıra aynı zamanda dekorasyon içinde olan güzel görüntüsü ile de dikkat çeker. Bambular kıvrılabilme özelliğine sahip olan dallara sahiptir. Sulu ortamı ve nemi oldukça seven bambu ağaçlarının aslında dalları olarak kabul edilebilir. Bambu ağaçları oldukça yüksek olmasının yanı sıra birçok artı özelliklerinin yanı sıra kolay büyümeye de sahiptir.

Bambu ağaçlarının bol oksijen üretilmesi dalları içinde geçerli olması sebebi ile ev ortamında oksijen açısından zengin bir ahengi yaratır. Salon ya da ofislerde şık bir detay olarak yer alacak olan bambuların bakım detayına da önem verilmesi gerekir.

Bakımında Nelere Önem Verilmesi Gerekir?

Bambu bakımında önem verilmesi gereken en önemli detayının su değişimine yapılan önemdir. Haftada bir kez su değişimin yapılması ve vazo içine dalların sabit kalmasını sağlamak için konulan çakıl taşlarının da arada yer değiştirilmesi gerekir. Böylece yosun oluşumunun da önüne geçilebilir.

Direk olarak güneş ışınına maruz kalmaktan hoşlanmayan bambular aynı zamanda hava akımından da hoşlanmazlar. Klima ya da peteklere yakın olması ya da pencere kenarlarında olması dallara zarar verebilir.

Bambular aynı zamanda tozlu ortamdan ve tozdan da hoşlanmaz. Toz hava kanallarını tıkayarak bambunun nefes almasını zorlaştırabilir ve bu da sararmasına sebep olarak bambu dallarınızı öldürebilir.

Leave a Reply