Çiçek Yetiştirme Teknikleri

Birbirinden güzel çiçekler ile evinizi, balkonunuzu, bahçenizi donatmak sandığınızdan çok daha kolay. Sevdiklerinizin özel günlerde ya da sadece armağan olarak size hediye göndermiş olduğu aksı çiçeklerinden çoğaltma işlemi yaparak da bir saksı çiçeğinden birçok saksı çiçeğine sahip olabilirsiniz.

Çiçek yetiştirme tekniklerine yer vererek birçok farklı çiçeği yetiştirebilir ve her ay ev ya da bahçenizi çiçekli olarak seyredebilirsiniz.

kaktus3

Çiçek Çoğalma ve Ekim

Çiçek ekim işleminde tohumdan, dalından, kökten gibi farklı uygulama yöntemleri ile yeni fideleri oluşturabilirsiniz. .Çiçek ekim işlemi için tohumdan işlem yapacaksanız tohum üstüne az toprak ekerek sulama yapmanız yeterlidir. Dalından ya da yapraktan çoğaltılabilen çiçekler ise su içinde ya da toprakta köklendirilebilirler. Bunun yanı sıra kökten çoğaltma işlemine yer açarak da çoğaltma yapabilirsiniz.

Sulama

Bitki Sulama işleminde her daima oda ısında olan suya yer açmanız önerilir. Bunun yanı sıra çeşme suyu kullanıyorsanız iki gün boyunca ağzı açık bir kapta bu suyu bekletmeniz bitki için zararlı olan klordan arınmasına destek olacaktır.

Gübre

Ektiğiniz bitkinin isteğine uygun zaman da uygun besin takviyesine yer vererek bitkinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Isı ve Işık

Her çiçeğin istediği ısı aralığı ve ışık isteği farklıdır. Fakat genel olarak tüm çiçekler dik gelen öğlen güneşinden çok hoşlanmazlar. Bu sebep ile bu detaya dikkat etmeniz önerilir.

Leave a Reply