Çürüyen Kaktüsler Yeniden Canlanır mı?

Kaktüsler ile ilgili yaşanan en büyük sorun, köklerinin çürümesi oluyor. Bitki yetiştirenler kaktüslerin ender sulama ile bakımının yapıldığını biliyor. Ancak kaktüs gönderdiyerek satın alanlar ve bitki yetiştirme noktasında bilgi sahibi olmayanlar kaktüsleri zamanından önce sulayabiliyor. Bu da maalesef kök bölgesinde çürüme başlamasını ve zamanla kökün gövdeden ayrılmasını beraberinde getirebiliyor.

Kaktüsün Çürüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Peki, kaktüsünüzün çürümeye başlayıp başlamadığını nasıl anlarsınız? En çok uygulanan yöntem kök kısmına doğru toprağın açılması ve kökün kontrol edilmesi oluyor. Oysa bu yöntem dahi başlı başına sağlıklı bir kaktüsün dahi çürümesine sebebiyet verebilir. Aslında kaktüste çürüme olup olmadığını anlamanın son derece kolay bir yolu var.

 

Çürüyen Kaktüslere Ne Yapılmalı?

Kaktüs gövdesinin toprak ile buluştuğu noktasına, toprağı hiç açmadan hafifçe bastırın. Eğer bu gövde bölümü yumuşamışsa kaktüsünüz çürümeye başlamış demektir. Bu durum online kaktüs gönder diyerek yeni bir tane sipariş vermeniz gerekmiyor. Çünkü çürümenin başlaması kaktüsünüzü kaybettiğiniz anlamına gelmiyor. Bu durumda derhal kaktüsü bol güneş alan bir yere çıkarın ve sulama yapmayın.

Yaklaşık 10 ila 15 gün beklediğinizde köklerde yeniden filizlenme olabilir. Elbette bu bir ihtimal çünkü köklerdeki çürüme oranına bağlı olarak kaktüsün ne oranda zarar gördüğü, filizlenme olup olmayacağını belirleyebiliyor. Filizlenme süresi 2 ila 3 haftadır. Bu süre dolduğunda köklerden çıkan yeni filizler görmezseniz umudunuzu kesebilirsiniz. Ancak filizlenme olursa bu filizleri toprağa dikerek yeni bir kaktüs elde edebilirsiniz.

One Response to “Çürüyen Kaktüsler Yeniden Canlanır mı?”
  1. Başak Koçbulut

Leave a Reply