Kaktüs Bakımında Nelere Dikkat Etmenli?

Birçok farklı saksı çiçeği evlere ve iş yerlerine uyumlu olması nedeni ile tercih ediliyor. Bu saksı çiçeklerinin arasında günümüzde en çok tercih edilenler içinde ise kaktüsler yer alıyor. Kaktüslerin son derece kolay bir bakıma sahip olmasının yanı sıra doğanın güzelliğini ev ya da ofis ortamına taşıması da tercihte önemli rol oynar. Kaktüslerin seçilmesinde aynı zamanda havada bulunan radyasyonu da emmesi geliyor. Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da birçok kişi için doğru olduğu kabul ediliyor.

kaktüs çiçek kırmızı

Kaktüs bakımı her ne kadar kolay gibi görünse de bakımında bazı detaylara dikkat etmeniz önerilir. Bu detaylara dikkat etmeniz durumunda ise sağlıklı ve oldukça güzel gelişimi olan kaktüse sahip olabilirsiniz.

Kaktüs Bakımında Sulama

Kaktüs bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli detay sulamasıdır. Çok fazla sulanması kökte çürümeye oluşacaktır. Bunun yanı sıra aşırı derece de susuz kalması ise köklerin kurumasına ve kaktüsünüzün ölmesine neden olur. Haftada en az bir defa sulama işleminin yapılması kaktüs için yeterlidir.

Kaktüslerin sulanması işleminde üstten yerine tabaktan sulamaya da yer verebilirsiniz. Fakat asla bayat suyu tabakta bırakmayın. Tabakta suyu bırakmanız kaktüse zarar verir. Bunun yanı sıra kaktüslerin sulanması işleminde çeşme suyunun kullanılmaması önerilir. Dinlendirilmiş su ya da hazır olarak satılmakta olan suyun tercih edilmesi kaktüslerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Leave a Reply