Kaktüs Bakımında Toprak Tercihi Ne Olmalı?

Kaktüsler özellikle radyasyonlu havanın temizlenmesini sağladığı inancı sonrasında daha çok tercih edilen bitkiler arasında yer aldı. Her ne kadar kaktüs bakımını seven ve bunu bir hobi olarak gerçekleştirenler olsa da bu son derece azdı. Hava temizlenme özelliği her ne kadar bilimsel bir dayanak olarak yer almasa da halk arasında kulaktan kulağa ulaşarak kişilerin kendi ev ve iş yerleri için satın almalarına etki etti. Aynı zamanda sevdiklerine de hediye olarak kaktüs hediyesi de sunulmaya başlandı.

kaktüs çiçek

Kaktüs bakımında en önemli detay saksı değişiminde tercih edilecek olan toprak seçimidir. Kaktüs bakımında dikkat edilmesi gereken toprak seçiminde ise geçirgenliği bulunan ürüne yer vermeniz gerekir.  Geçirgen yapıya sahip olmayan toprak kökte neme sebep olarak çürümeye sebep olabilir. Bunun yanı sıra çok geçirgen olan toprak ise kökten suyun emilmeden geçmesine sebep olabilir. Bu neden ile dikkatli tercihe yer açılması önerilir.

Kaktüs Saksı Değişimi

Kaktüslerin saksı değişimlerinde her daim sadece bir numara büyük olan tercihe yer vermeniz önerilir. Eğer bir numaradan fazla olan seçime yer vermeniz durumunda kök gelişimine yer açacak olan kaktüsün kendini geliştirememesin sebep olur. Bunun yanı sıra mutlaka saksının drenaj deliğinin olmasına ve drenaj deliğinin açık olmasına dikkat etmeniz önerilir. Suyun süzülmesi bitkinin gelişimi için son derece önemlidir.

Leave a Reply