Kaktüs Bakımının İncelikleri Nelerdir?

Kaktüs sevenlerin birçoğu kaktüsünün kısa sürede öldüğünden şikâyet eder. Kaktüs son derece bakımı kolay olan bir bitki olmak ile beraber yanlış bakım ise onun ölümüne neden olabilir.

kaktüs çiçek kırmızı

Kaktüs de dâhil olmak üzere tüm bilgiler için geçerli olan bakım kuralı vardır. Biraz su biraz ilgi ve en çokta bilgi bakımın temelidir. Kaktüs bakımı ile ilgili yaptığınız yanlışlar ona zarar verir. Aynı zamanda yanlışı düzelmekte kaktüs bakımında telafi edilebilen bir durumdur. Çabuk köklenen ve çürütmesi ya da kurutması zor olan bu bitkinin bakım inceliklerine uygun hareket etmeniz durumunda yıllar boyu sizin ile kalacaktır.

Saksı Değişimi

Kaktüs Bakımında ilk anahtar alım sonrasında başlar. Kaktüsü satın aldığınız zaman saksı değişimine uygun değildir. Saksı değişimi için bir yıl bekleyebilirsiniz. Eğer tam saksı değişim zamanı ise aynı büyüklükte ya da sadece çok az büyük bir saksıya değişim yapılmalıdır.

Güneş

Küçücük bir saksı içinde satın aldığınız kaktüsü güneş alan ama direk olarak güneş almayan bir yere koymanız gerekir. Bu cam kenarında tül arkası da olabilir. Mutlaka bir filtre olmalıdır.

Su

Kaktüs değişiminde diğer detaylar sonrasında sulamaya dikkat etmeniz gerekir. İlk satın aldığınızda suyunu verdikten sonra diğer sulama zamanını belirlemek için toprağın nemi kontrol edilir. Eğer nemli ise asla sulama yapılmaz. Nemli olan kaktüse su vermek onu öldürür.

Leave a Reply