Kaktüs Bakımının İncelikleri

Her geçen gün daha fazla sayıda kişinin ilgisini çekmeye başlayan kaktüsler artık online olarak satın alınabiliyor. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için sadece kaktüs gönderdiyerek bu harika bitkilere sahip olabilirsiniz. Fiyatları bir hayli makul seviyede olan bu özel bitkilerin bakımı hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. İlk olarak bu bitkilerin pek çok türü olduğunu bilmelisiniz.

Çiçek Açan Kaktüs Çeşitleri

Genellikle çiçek açması için temin edilen ya da online kaktüs gönderdiyerek çiçek açmış bir kaktüsün gönderimi yapılan bu bitkilerin çiçek açmayan türleri de mevcut. Amacınız sadece 3 ila 4 hafta kalan ve yılda bir defa gerçekleşen kaktüs çiçeğinin açmasına tanık olmak ise bu durumda seçtiğini türün çiçek açan bir kaktüs türü olduğundan emin olmalısınız.

Kaktüs Güneşte mi Durmalı?

En çok merak edilen husus da kaktüsün nerede konumlandırılması gerektiği oluyor. Bu bitkilerin güneş alan bir yerde olması şart. Ancak öğle güneşinden de korumanız gerekiyor. Bu nedenle öğlenleri güneş almayan ancak sabah ve akşam güneşini alan bir yerde bulundurmanız, kaktüsün gelişimi için en ideal yer olacaktır.

Sulama için de kaktüsün toprağının orta ve alt kısmını kontrol edin. Üst bölüm kuru olsa da toprağın altı ve ortası nemliyse sulama yapmayın. Sulama için bu bölümlerin de iyice nemini kaybetmesini bekleyin. Hava akımından kaktüsü koruyun. Rüzgar ya da klima gibi hava akımının olduğu yerlerde bulundurmayın. Ayrıca kaktüsler nemli havayı sevmez. Yağmurlu havalarda saksıyı içeriye alabilirsiniz.

 

Leave a Reply