Kaktüs Hakkında Merak Edilenler

Kaktüsler son dönemde evlerde en çok yetiştirilen bitkiler arasında yer almaya başladı. Çok sayıda kişi kaktüs gönder diyerek sevdiklerine de bu özel bitkiyi hediye edebiliyor. Ancak bakımına dair bilgi sahibi olmamanız maalesef bu özel hediyeyi muhafaza edebilmenizi önleyebilir. Çünkü kaktüsler güneş ve sulama noktasında bilgi ve dikkat isteyen bitkilerdir.

Kaktüslerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaktüsleri fazla suladığınızda kök bölümünde çürüme başlar. Toprağının alt kısmı kuruyana dek sulama yapmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bu bitkiler evde bakımı yapılabiliyor olsa da bol miktarda güneş ve gün ışığı ister. Bu nedenle mutlaka balkona ya da pencere önüne, güneş gören bir yere koymalısınız. Eğer online kaktüs gönder diyerek satın aldığınız kaktüs türü çiçek açan bir tür ise çiçek açtığında öğle güneşinden korumanız gerektiğini de unutmayın.

kütükse sukulent

kütükse sukulent

Rüzgar ve yağmur gibi dış etkenlerden korumanız gerektiğini de unutmamalısınız. Kaktüslerin belirli dönemlerde saksı yani toprak değişiminin yapılması gerekir. Kaktüsün türüne bağlı olarak bu süre değişeceğinden sizlere net bir süre veremiyoruz. Ancak mutlaka satın aldığınız kaktüsün türünü ve hangi aralıklarla toprak değişimi yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Kaktüs İçin İdeal Toprak Nasıl Olmalı?

Bu bitkilerin toprağının çiçek toprağı olması gerekiyor. Fakat sadece çiçek toprağı kullanmanız yeterince beslenmesini önleyebilir. Bu nedenle kalın kumlu toprak ile karışım yapmanız ve bitkiniz için bu karışımı kullanmanız gerekir. Toprağın kalitesine de dikkat etmelisiniz. Kalitesiz topraklar kaktüslerin kurumasına sebebiyet verebiliyor.

Leave a Reply