Kaktüs Nasıl Seçilir?

Kaktüs bitkisi günümüzde git gide popüler olan bitkilerden birisidir. Kendi içerisinde birçok farklı türü ile insanların evlerinde yerlerini almaya başlamışlardır. Kaktüsler büyüklü küçüklü birçok farklı yapıya sahiptir. Kimi zaman salon bitkisi kimi zaman ise çalışma masalarında yerlerini birer hediye olarak almaktadırlar. Kaktüs seçimi yaparken elinizde çok fazla imkan olacağı için bitkinin nerede yaşayacağına karar vererek seçim yapabilirsiniz. Ilıman iklim kaktüsleri, sıfıra yakın derecedeki sıcaklığa uzun süre dayanamazlar. Bu nedenle soğuk bölgelerde yaşıyorsanız aldığınız kaktüsün ılıman iklime has olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Soğuk iklim kaktüsleri ise çok nadir görülen kaktüslerdir. Eksi 15 derece sıcaklığa kadar dayanıklılık gösterebilirler. Sedum familyasında yer alan bu kaktüsler küçük yapıdadır. Ne kadar soğuğa dayanıklı olsalar da yapıları gereği kendilerini bir kar veya toprak örtüsü ile ayaz ve hava şartlarından korumak zorundadırlar.

Kaktüs Genel Özellikleri

Kaktüslerin çoğu ışığa duyarlı bitkiler familyasında yer almaktadır. Bu kaktüslerin çiçek açabilmesi için günde 12 saatten az gün ışığı görmesi gerekmektedir. Yapay ışıklarda bu bitkilerin yetişmesini bozabilir. Bu nedenle ev içerisinde konumlandırdığınız yeri doğru seçmelisiniz. Bu tarz güneşi seven kaktüslerin 16 derecenin altına düşmeyen ortamlarda bulunması gerekmektedir. Ancak kavurucu yaz aylarında da kesinlikle direkt olarak güneş altında bırakılmamalıdır. Gölgeleme yapılması şarttır. Gölgeleme yapıldıktan sonra bitkinin yine güneş ışığından faydalanması gerektiği unutulmamalıdır.

Leave a Reply