Kaktüs Toprağı Nasıl Seçilir?

Kaktüs denilince hemen her yerde yetişebilen ve dayanıklı yapıya sahip olan bitki olarak aklımıza gelir. Kaktüslerin dayanıklılığı ve kolaylıkla çoğaltılabilme özelliği vardır. Fakat bu bitkininde istediği bazı bakım detayları yer alıyor. Özellikle az sulamak ya da çok sulamak kaktüsün köküne son derece zararlı olan bir durumdur. Bu sebep ile toprağın su dengesine önem verilmesi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra saksıya ekmeden önce en alt kısma çakıl taşı eklemeniz su geçirgenliği açısından gereklidir. Toprak seçiminde ise zengin içeriğe sahip olan tercihe yer açılması gelişimi için uygundur.

Kaktüsler genel olarak farklı tür içeriklerine sahiptir. Birçok coğrafi alan içinde görülebilen bu bitkinin her çeşidinin de iklimsel detayları ve istekleri de değişebiliyor. Ülkemizde yetişmekte olan kaktüsler balkon ya da bahçe için uygun olan seçimlerdir. Bunun yanı sıra mini boya sahip olan aranjman seçimleri içinde bulunan ve içeride bakıma uygun olan çeşitleri de bulunuyor.

Sevdiklerimiz İçin Hediye Seçiminde Kaktüse Yer Verilebilir mi?

Kaktüs aranjman uygulamaları günümüzde hediye tercihinde ilk sıralarda yer alıyor. Havayı temizlediğine dair inanış henüz kanıtlanmamış olsa da hediye tercihinde bu bitkinin yer almasında önemli bir etken oldu. Bunun yanı sıra her zorluk sonrası güzelliği anlatan özel anlamı da kaktüsün hediye seçimleri içinde ilk sıralara yerleşmesinde etkili olan bir diğer sebeptir.

Leave a Reply