Kaktüsler Hakkında En Çok Merak Edilenler

Kaktüsler son yıllarda evlerde en fazla yetiştirilen bitkiler arasında yer almaktadır. Pek çok kişi aynı zamanda kaktüsleri hediye olarak da sevdiklerine sunmaktadır. Fakat kaktüslerin bakımı konusunda ufak bilgilere mutlaka göz atılması gerekiyor. Kaktüsler özellikle güneş ve sulama kısmında dikkatli davranılması gereken bitkilerdir.

Kaktüsleri aşırı suladığınız zaman kök kısımlarının çürümesine yol açabilirsiniz. Toprağın alt kısmının kurumasını beklemeli ve sulamayı sonra yapmaya özen göstermelisiniz. Bu bitkiler evlerde yetiştirilebilen bitkiler olmasına rağmen aynı zamanda güneş ışınlarına ihtiyaç duyan bitkilerdir. Bu sebeple, kaktüs yetiştireceğiniz zaman kaktüslerinizi mutlaka pencere önüne ve güneş gören bir yere koymalısınız.

Kaktüs Bakımının Püf Noktaları

Yağmur ve rüzgar gibi çevresel faktörler kaktüslerinizi olumsuz etkileyebilir. Kaktüslerinizi bu tür çevresel faktörlerden korumalısınız. Aynı zamanda kaktüslerin belirli dönemlerde saksı ve toprak değişimini yapmalısınız. Kaktüsün türüne bağlı olarak bu değişim süreçleri de değişkenlik göstermektedir.

Satın aldığınız ve yetiştirmeyi düşündüğünüz kaktüsün hangi tür olduğunu ve hangi aralıklar ile toprak değişiminin yapılması gerektiğini ekstra öğrenmelisiniz. Toprakları içerisinde çiçek toprağı yer alması gereken bu bitkilerin yalnızca çiçek toprağı ile yetiştirilmesi de yeteri kadar beslenmesini engelleyebilir. Kalın kumlu toprak ile çiçek toprağını karıştırdığınız zaman bitkinizin daha iyi beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply