Kaktüsler Neden Dikenlidir?

Kaktüs denilince ilk akla gelen sert özelliğe sahip olan dikenleridir. Bitkinin kendini korumasına destek olan bu dikenler aynı zamanda bitkinin en belirgin olan özelliğidir. Dikenli yapıya sahip olan etli yapraklı bir bitkiler kaktüs olup dikensiz olan etli yapılı olanları ise Sukulent olarak adlandırılıyor. Kaktüslerin dünya üzerinde dikenli ve dikensiz olan yüzlerce farklı çeşidi vardır. Kaktüsler her ne kadar çöl bitkisi olarak bilinse de dünya üzerinde birçok yerde kaktüs çeşitleri ile karşılaşabilirsiniz.

Bazı kaktüs türleri ülkemizde bahçe ya da balkonda bakıma son derece uygundur. Evde bakıma uygun olan çeşitlerini ise satın alarak sahip olabilirsiniz. Bu özelliğe sahip olan kaktüsleri hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için satın alarak onlara da bu güzelliği armağan edebilirsiniz. Çiçeklenme döneminde farklı renklere sahip olan çiçeklerini sunan bitki kolay bakıma da sahiptir.

Kaktüsler Nasıl Sulanmalı?

Kaktüs bakımında en önemli bakım detayı sulamasıdır. Sulanma sonrasında suyun büyük kısmını etki gövdesine depolayan kaktüsler susuzluğa dayanıklıdır. Fakat aşırı susuz kalmaları sonrasında kökte kuruma ile karşılaşılabilir. Bunun yanı sıra fazla sulama sonrasında ise suyun fazlalığını depolayamayacağı için kökte bırakan kaktüs kökünde çürüme görülür.

Kaktüs bitkisinin sulama işleminde toprağını parmağınız ile kontrol ederek sulamaya ihtiyacı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Saksı dibinde suyun kalmamasına özen göstermeniz de son derece önemlidir.

Leave a Reply