Kaktüslerin Az Bilinen Gizli Özellikleri

Evlerde ve iş yerlerinde tercih edilen kaktüsler dekoratif açıdan da size avantaj sağlayabilecek bitkilerdir. Sağlık açısından da yararlı olduğu bilinen kaktüsler havanın filtrelenmesine destek vermektedir. Bilgisayar ve cep telefonu gibi teknolojik aygıtlardan yayılan zararlı etkilerin havadan temizlenebilmesi için pek çok kişi kaktüslere hayatında yer vermektedir.

Bu özellikleri ile birlikte dekorasyon içerisinde de eşsiz bir uyum yakalayabilen kaktüsler aynı zamanda iyi bir hediye seçimi olarak da değerlendirilir. Kaktüslerin hediyelerde tercih edilmesinin sebebi kaktüslerin anlamı ile alakalıdır. Zorluklara karşı mücadeleci olmayı simgeleyen kaktüsler aynı zamanda sevgililerin de tercih ettiği bitkilerdir.

Kaktüs Bakımının Püf Noktaları

Hasta olan sevdiklerinize de kaktüs hediye ederek dikenlerinin arasından çıkan hoş çiçekleri onlara sunabilirsiniz. Bütün zorluklara rağmen çiçek açan kaktüslerin bakımı da kolaydır. Aşırı sulama ihtiyacı hissetmeyen kaktüsleri mevsim şartlarına göre farklı şekillerde sulamanız gerekebilir.

Aşırı sulama yaptığınız zaman köklerin çürümesine yol açabilirsiniz. Ancak az suladığınız ve kaktüsünüzü susuz bıraktığınız zaman ise kökün kurumasına sebep olabilirsiniz. Güneşten hoşlanan bu bitkilerin günün belirli zamanlarında güneş alması gerekebilir. Ancak burada da aşırı güneş ışını almamalarına dikkat etmelisiniz. Aşırı güneş ışınına maruz kalan kaktüsler bu durumdan rahatsız olabilir ve belirli bölgelerinde çürümeler meydana gelmeye başlayabilirsiniz.

Leave a Reply