Kaktüslerin Özel Dünyası

Kaktüsler özellikle kaktüs severler tasarından oldukça tercih edilen ve koleksiyon olarak bakanların tercihleri iken günümüzde hemen hemen her evde yer almaya başlar oldu. Kaktüslerin günümüzde bunca tercih edilmesindeki temel etkenlerden biri de onların havayı temizlediğine dair olan inanıştır. Bu bilimsel olarak henüz kanıtlanmamış olsa da birçok kişi bu inanış sebebi ile kaktüslere ev ve iş yerlerinde yer açıyor. Bunun ile birlikte aynı inanış ile artık kaktüsler hediye seçimlerinde de ilk sıralarda yer almaya da başladı.

Kaktüslerin özel dünyası onların dayanıklılığı ile açıklanabilir. Her türlü zorlu koşula karşı dayanım göstermesi ve bu dikenli olan yapraklarından çıkan özel çiçekleri ile de insanları mest eden bir yapıya sahiptir. Suyun depolandığı etli yaprakları susuzluk anında kendini beslemeye devam etme özelliği için bir koruma kalkanıdır. Elbette aşırı susuz kalan saksı kaktüsleri zaman içinde kurur ve ölürler. Fakat bu ölüm diğer çiçeklere nazaran daha uzun süre dayanım göstererek yaşanır. Bu ise insanlar için felsefik bir anlayışı da sunarak zorluklara karşı kaktüsler gibi dayanıklı olunmasının önemini aktarıyor.

Kaktüs Bakımı

Kaktüsler son derece özel bitkilerdir. Bakımları kolay olmasına karşın yanlış yapılan uygulamalar maalesef bu kaktüslerin ölmesine sebep olacak olan etkenlere neden olur. Su ve güneş isteğinin yeterli oranda karşılanması kaktüsün varlığını sürdürmesi için yeterli bir bakım detayıdır.

Leave a Reply