Kışın Kaktüs Bakılır Mı?

Bazı insanların kış aylarında kaktüsün bakılamayacağı konusunda yorumları vardır. Ancak bu doğru değildir. Kış ayında eğer ki evin içerisinde bakıyor iseniz kaktüs yetiştirebilirsiniz. Eğer ki ılıman bir bölgede yaşıyorsanız ve soğukluklar 5-6 derecenin altına inmiyor ise bahçenizde bile kaktüs yetiştirmeniz mümkündür. Kaktüslerin genel özelliğine baktığınız zaman bol güneşe ihtiyaç duyduğunu görebilirsiniz. Tropik bir bitki değildir ancak bol güneşe ihtiyacı vardır. Zorlu hava şartlarına dayanabildiği için kışında beslemeniz mümkündür. Kaktüsler kışın ne kadar dış ortamda bulunursa yaz ayında çiçek açma ihtimali o kadar yükselecektir. Ancak unutmayın ki evde duran kaktüsünüzü sürekli kışın bahçede tutamazsınız. Yüksek ihtimalle bu onu öldürmenize sebep olur.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaktüs bakmak birçok diğer bitkiye göre daha kolaydır. Bu nedenle evinizde rahatlıkla tercih edebileceğiniz bitkilerden birisidir. Kaktüslerin hepsi bolca gün ışığına ihtiyaç duyar. Evinizin en çok güneş alan yerleri bunun için en iyi bölge olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kaktüsünüzü direkt olarak öğlen güneşinden korumanız gerekmektedir.  Isı ayarlamasını da buna göre yapabilirsiniz. Yaz aylarında 40 dereceye kadar büyümelerini devam ettirebilirler. Ancak daha fazlası zarar verecektir.

Toprak kullanımında ise çiçek toprağı ve kalın kum karışımı içerisinde yetiştirdiğiniz zaman en yüksek verimi alabilirsiniz. Bunun yerine torf ve pomza karışımlarını da kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz toprağın suyu geçirmesi ve mutlaka kireçli olması gerekmektedir. Ancak böyle daha yüksek verim alabilirsiniz. Sulama konusunda da unutmayın ki toprağın üstü değil tamamen kuruduğu zaman su verin. Kaktüsler çok su isteyen bitkiler değillerdir.

 

Leave a Reply