Orkide Ne Zaman Dikilir?

Muhteşem güzelliğe sahip olan narin çiçekleri ile dikkatleri üzerine çeken orkideler sevdiklerinize armağan olarak sunabileceğiniz yegâne çiçek olma özelliğine sahiptir. Doğum günleri, yeni doğan bebek tebriki, yeni iş, terfi ve daha birçok özel gün için tercih edilebilen orkideler farklı renkleri ve türleri ile dünya üzerinde yer alıyor.

Orkide çiçeğinin evde bakıma uygun olan türü ise özel olarak satılmakta olup Hollanda’ dan ülkemize gelir. Mavi orkide türü de özel bir teknik ile oluşturulur. Beyaz orkideden elde edilen mavi orkide bir daha ki açısından bu tekniğin uygulanmaması sebebi ile beyaz açar. Orkideye sahip iseniz kökten çoğalma işlemine yer açarak dikim zamanı birden çok orkideye sahip olabilirsiniz. Bunu yanı sıra orkide tohumdan da yetiştirilebiliyor.

Tohumdan Orkide Yetiştirme Tekniği

Tohumdan orkide yetiştirmek oldukça zorlu bir işlemdir. Dünyanın en küçük tohumlarına sahip olan orkidelerin filizlenmesi ve köklenmesi işlemi için en uygun koşul genellikle laboratuvar ortamında sağlanır. Bunun yanı sıra gerekli olan ortamın sağlanması ve özen ile de bu orkideler yetiştirilebilir.

Yetiştirme işleminde tohum seçimine de dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bazı orkide türlerinin tohumdan üretilmesi on yılı bulmaktadır.

Dalında Çoğaltmak Mümkün mü?

Orkidelerin dalları oldukça hassastır. Çabuk kırılabilen orkide dalları ile çoğalma işlemi yapılmaz. Çiçekli olan dalın kırılması ile su içine konularak çiçeklerin sönmesine kadar beklenebilir.

Leave a Reply